Nawóz ekologiczny: jak wybrać?

Przyjęcie praktyk rolnictwa ekologicznego na polach lub w ogrodzie oznacza zachęcanie do wzrostu roślin bez użycia większości syntetycznych produktów chemicznych. Opierając się na poszanowaniu uniwersalnego cyklu życia, nawożenie w rolnictwie ekologicznym powinno pomagać roślinom, a nie działać jako substytut natury. Pojawiło się jako odpowiedź na trendy konsumenckie w kierunku zrównoważonego rolnictwa.

 

Jakie nawozy ekologiczne można stosować?

 

Nawozy „zatwierdzone do stosowania w rolnictwie ekologicznym”, zgodnie z przepisami WE, są wytwarzane z naturalnych surowców organicznych lub mineralnych, które nie zostały poddane obróbce chemicznej. Niezależnie od tego, czy w postaci proszku, czy granulatu, pod tą etykietą znajdują się różne nawozy organiczne, takie jak proszek z mielonych kości, guano, mączka z krwi i minerały, takie jak wapno, naturalny fosfor i siarczan potasu. Wyzwaniem dla gospodarstw ekologicznych jest nawożenie upraw NPK, a zwłaszcza azotem.

Jakie nawozy ekologiczne dostarczają roślinom azot ?

 

Jako niezbędny składnik odżywczy, azot jest odpowiedzialny za wzrost roślin podczas cyklu wzrostu. Jednak nawozy pochodzenia biologicznego zawierające azot są głównie organiczne.

Poprzez działanie mikroorganizmów obecnych w glebie ten organiczny azot jest stopniowo przekształcany w azot przyswajalny dla roślin. To właśnie dzięki szeregowi działań, które uzupełniają ten organiczny azot, rośliny przyswajają potrzebne im składniki odżywcze NPK oraz mikroelementy.

Jak zwiększyć efektywność nawozów ekologicznych ?

 

Poniżej znajduje się niewyczerpująca lista działań, które należy podjąć w celu zwiększenia skuteczności nawozów ekologicznych:

  • Zwalczanie kwasowości gleby. Utrzymanie pH gleby zbliżonego do neutralnego utrzyma aktywność biologiczną niezbędną do udostępnienia składników odżywczych NPK.
  • Dodaj rośliny strączkowe do istniejących upraw. W konsekwencji brodawki ich korzeni wychwytują azot z powietrza w celu wzrostu roślin.
  • Użyj organicznego nawozu płynnego jako suplementu wykonanego z naturalnych związków, takich jak algi morskie, które są bogate w mikroelementy. Rośliny bez niedoborów mogą skuteczniej zwalczać patogeny i rozwijać większy system korzeniowy dla lepszego pobierania składników mineralnych.

Nawozy ekologiczne: odpowiedź na zapotrzebowanie konsumentów

 

Stosowanie nawozów naturalnych w rolnictwie ekologicznym i we wszystkich systemach produkcyjnych – uprawach polowych, warzywach, kwiatach, owocach cytrusowych itp. – to rosnący trend konsumencki. Niezależnie od tego, czy w ogródkach warzywnych, na trawnikach, przy pielęgnacji drzew owocowych lub roślin doniczkowych, stosowanie tych nawozów organicznych lub naturalnych minerałów jest bardzo pożądane. To rolnicze przejście na glebę bogatszą w materię organiczną jest możliwe dzięki zastosowaniu alternatywnych metod produkcji, które są zarówno produktywne, jak i szanujące ekosystemy.

CONTACTEZ-NOUS