SŁONECZNIK

  • SŁONECZNIK
sunflower

SŁONECZNIK
UPRAWA

Ziarno słonecznika, stosowane głównie w żywności dla ludzi, jest cenione za bogactwo swojego oleju (od 50 do 55%).

Ryzyko niedoboru boru, dotyczy zarówno gleb wapiennych (zbyt wysokie pH), jak i lekkich lub zwięzłych. Taki poziom niedoboru może obniżyć zawartość oleju o 5 punktów, a plony o 7 kwintali/ha, a nawet więcej!

NASZA RADA

W celu ograniczenia incydentów kulturowych i uzyskania bogatych w olej plonów nasion słonecznika, należy przestrzegać następujących 3 zasad:

  • Zapewnić prawidłowe wschody i ukorzenienie rośliny poprzez umieszczenie "startowego" nawożenia i poprawę struktury gleby
  • Kontrola nawożenia azotem poprzez apliakcję dawek w odpowiedniej fazie (od 5 pary liści do początku kwitnienia)
  • Kontrolowanie wszelkich niedoborów boru

Przezwyciężenie niedoboru boru i oddziaływanie na strukturę gleby w celu właściwego rozwoju słonecznika, jest możliwe poprzez praktykowanie pełnego nawożenia, co zapewni wysoki plon i jakość uprawy.

Dla lepszej produkcji słonecznika

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach w zakresie nawożenia w uprawie słonecznika?

Opracowana przez firmę FCA Fertilisants praktyka eko-nawozów z serii Calkorium i Calkonutrium pozwala na utrzymanie ilościowych i jakościowych plonów przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu różnych czynników, stresu biotycznego i abiotycznego.

  • Premiks prebiotyczny, prekursor aktywności biologicznej, promuje strukturę gleby, ukorzenienie i odżywianie hydromineralne rośliny;
  • Naturalne bogactwo mikroelementów tych rozwiązań pozwala ograniczyć skutki wywołanych niedoborów;
  • Rozwój mikroflory, a w szczególności aktywność enzymatyczna niektórych bakterii (PGPR) pozwala na udostępnienie zablokowanych pierwiastków, takich jak bor.

Realizując te trzy cele, producenci nasion słonecznika widzą poprawę plonów i zawartości oleju na swoich działkach.

CONTACTEZ-NOUS