WINOROŚL
- WINOROŚL
WINOROSL
UPRAWA
Kultura winorośli to zawód pełen pasji. Założona na kilka lat, winorośl stoi w obliczu różnych zagrożeń między zbiorami winogron. Choroby grzybowe, susza, mróz i niedobory istotnych elementów są czynnikami ograniczającymi, które mogą zakłócić cykl roślinny w trakcie rozwoju i w trakcie eksploatacji.
Założone na specyficznych terenach, które nadają winu jego cechy, winorośl często cierpi na niedobory makro i mikroelementów. Nierzadko zdarza się na przykład zaobserwować, że żelazo nie jest dostępne i przyswajalne, gdy pH gleby przekracza 7. Przyczynia się to do chlorozy żelazowej, która powoduje żółknięcie liści winorośli, a w konsekwencji zmniejszeniem aktywności fotosyntetycznej. Zmniejsza to syntezę cukrów i ich gromadzenie się w gronach winorośli. W ten sposób cały metabolizm ulega zaburzeniom.
NASZA RADA
Producent winorośli musi pomagać winnicom w intensyfikacji symbiozy między roślinami, a pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi, o które należy zabiegać, gdyż ich brak powoduje:
- Brak biodostępności elementów niezbędnych dla rozwoju winorośli
- Choroby grzybowe
Dlatego konieczne jest stymulowanie niektórych grzybów w glebie, takich jak trichoderma, aby skutecznie zwalczać kolonizację gatunków chorobotwórczych poprzez higienizację ryzosfery roślin. Tworzy to prawdziwą naturalną barierę ochronną. Ich aktywność enzymatyczna pozwala również na udostępnienie składników pokarmowych zablokowanych przez zbyt wysoki poziom pH. Rozwój grzybów we włośnikach korzeni roślin winorośli pomaga zwalczać okresy suszy.
Chcesz mieć pewność, że masz zdrowe krzewy winorośli, jak również ilość i jakość winogron? Odkryj rozwiązania w zakresie nawożenia, które działają na rzecz optymalnego i zrównoważonego rozwoju Twoich winorośli.
Dla lepszej produkcji wina
Aplikacja Calkorium i Calkonutrium umożliwia rozwój mikroorganizmów, w tym określonych grzybów i bakterii, a to prawdziwe atuty w walce z: chorobami grzybowymi, przedłużającymi się suszami czy niedoborami składników odżywczych.
Premiksy prebiotyczne Calborium i Calkonutrium zapewniają doskonałą dostępność pierwiastków, jak również optymalną aktywność biologiczną w glebie. Umożliwiają one tym samym uzyskanie każdego roku obfitych zbiorów kiści winogron zarówno pod względem ilościowym, jak i ilościowym.